Informace

Obecně se doporučuje chovat morčátka alespoň po dvou, v některých zemích je chov jednoho samotného morčete považován za trestný čin týrání zvířat. Stojí to za to, protože rozdíl v péči o jedno nebo dvě morčata téměř nepoznáte, vystačí si spolu a pozorovat jejich život je někdy lepší než televize. O tom, jestli bude morčátko ochočené a mazlivé rozhoduje spíše jeho povaha a to, jak často se mu věnujete a jak podporujete jeho důvěru, než to, kolik jich spolu žije. Větší pohodáři bývají většinou kluci.

Pro dvě samičky nebo pár, kdy jeden z partnerů je kastrovaný, pořiďte ubikaci alespoň 100 x 50 cm, příp. s nízkým otevřeným patrem. U dvou kluků ale klec minimálně 120-140 cm dlouhou, čím větší, tím lepší. U samců bývá bez větších problémů seznámení a soužití staršího samce a odstaveného samečka, nebo dvou čerstvě odstavených kluků. Seznamování dvou dospělých samců nemusí dopadnout dobře. Pro 1 morčátko, když opravdu nejde mít jich více, klec alespoň 100 cm a doporučené pohlaví je sameček, ti osamocení snášejí lépe.

Při umisťování ubikace dbejte na to, aby byla morčata chráněna před průvanem. Na dno ubikace můžete dát bezprašné hobliny, Asan nebo Ekotek, nebo jednorázové či pratelné podložky překryté textilním materiálem, který bude morčata udržovat stále v suchu. Předem se připravte na nutnost úklidu nebo praní. Tvrdé lisované peletky mohou způsobovat otlaky na tlapkách a nejsou proto vhodné, pouze po překrytí jiným materiálem. Z vybavení klece především kuličková nebo niplová napáječka, seník (ne koule, tam by se mohli hlavičkou zaklínit) a miska na granulky nebo zeleninu. Uzavřený domeček nedoporučuji, morčátka se tam budou většinu času schovávat a déle potrvá, než si na Vás zvyknou, nemusíte si všimnout, kdyby byl nějaký zdravotní problém, a často tam pod sebe také načurají a jsou pak ve vlhku. Doporučuji spíš závěsnou hamaku, otevřené stolky, nebo nízké patro (stačí např. deska položená přes spodní část klece). Pokud chcete umožnit morčatům pobyt venku a pastvu, dbejte na zabezpečení výběhu proti kočkám i shora a poskytnutí zastíněného místa pro ochranu před sluncem. V místnosti pak dejte pozor na různé lákavé mezery pod a za nábytkem a také na zabezpečení  různých kabelů, bezpečnější je určitě použít ohrazený výběh.

Pokud jde o jídlo, základem morčecí stravy je seno, to musí mít k dispozici po celý den, nejen kvůli dobrému trávení, ale také pro správné obrušování zubů. Morčátka potřebují dodávat vitamín C, proto od jara tráva (raději traviny než pampelišky), jen dejte pozor, ať se tráva například v sáčku nezapaří, to by je mohlo stát život, proto ukládejte raději v chladničce. V zimě pak každý den nějaká zelenina - mrkev, celer i řapíkatý, paprika, čínské zelí, římský salát, s opatrností občas a v malém množství zelí, brokolice a pod., okurka, rajče, saláty, kousek jablíčka, melounu, zkrátka co zrovna je doma, snad jen s výjimkou brambor a cibule. Jen vždy v rozumném množství, aby se morčátka nenadmula, nebo nedostala ze sladkého a vodnatého průjem.

Obecně platí, že seno by mělo tvořit 80% jídelníčku a hrstí sena přímo na podlaze ubikace je určitě vždy potěšíte. Zeleniny pak cca 80 g denně, granulek stačí hrstka jednou denně, nejlepší jsou bezobilné granule, například Versele Laga Complete Cavia. Různé tyčinky, nebo  směsi hrající všemi barvami a plné zrní, cukru, nebo různých barviv a chemie vhodné nejsou, stejně jako minerální kameny zatěžující ledviny. Pokud chcete morčátka odměnit nebo jim udělat radost, nabídněte jim radši kousek čerstvé zeleniny, kopr nebo v zimě nechte v misce na okně vyrůst zelené obilí.

Pro veterinární péči o morčata je určitě důležité obracet se pouze na veterináře se specializací na morčata, kteří mají např. k dispozici inhalační anestézii. Kastrace samečka je běžnější než u samiček, provádí se cca od 4 měsíců a váhy nad 500 g, po zákroku je ještě nutno asi 3 týdny počkat, než může bezpečně k samičce/samičkám. Kastrace samičky je technicky i finančně náročnější, ale zase samičku do budoucna ochrání před možnými problémy s cystami na vaječnících. 

Spoustu dalších informací o morčatech najdete na internetu, i když i tam se názory různí a člověk nesmí věřit všemu. Jako dobrý zdroj informací doporučuji stránky chovatelských stanic, např. https://chsanubis.cz/clanky/,  https://consuelo.cz/index.php/clanky 


Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky